انرژی هسته ای

یاد شهید علی‌محمدی، شهید شهریاری، شهید رضائی‌نژاد و شهید احمدی روشن هرگز از خاطره‌ی این ملت و حافظه‌ی تاریخ ما بیرون نخواهد رفت

انرژی هسته ای

یاد شهید علی‌محمدی، شهید شهریاری، شهید رضائی‌نژاد و شهید احمدی روشن هرگز از خاطره‌ی این ملت و حافظه‌ی تاریخ ما بیرون نخواهد رفت

انرژی هسته ای
ایران در 20 فروردین 1385 توانست به حلقه کشورهای دارای فناوری هسته ای بپیوندد؛ از آنجایی که این امتیاز مهم سبب خودکفایی و پیشرفت ایران در زمینه توسعه صنعت هسته ای و تولید انرژی خواهد شد؛ کشورهای انحصارگر تلاش می کنند تا مانع استفاده ایران از این فناوری نوین و ارزشمند شوند.
نویسندگان

۹ مطلب در آبان ۱۳۹۴ ثبت شده است

شنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۴، ۰۸:۲۵ ب.ظ

سفیر الجزایر با دکتر صالحی دیدار کرد

عبدالمنعم احریز، سفیر الجزایر در تهران عصر روز شنبه 30 آبان با دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و درباره موضوعات مورد علاقه طرفین گفتگو کردند. در این دیدار معاون رییس جمهور بطور مختصر در خصوص نتایج برجام و فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی ایران در حوزه‌های مختلف صنعتی، پزشکی و کشاورزی سخنانی ایراد کرد. همچنین احریز با ابراز خوشحالی از این دیدار، تقویت زمینه‌ همکاری‌های دوجانبه را خواستار شد. 

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۰ آبان ۹۴ ، ۲۰:۲۵
نگین سبزنژاد

به گزارش خبرآنلاین، پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری، در بخش پیامکی خود، این عبارات را تا کنون منتشر کرده است:

  • آمار داده اند که سرعت پیشرفت علمی ما در دنیا دو رتبه کم شده؛ این بد است، با این سرعت پیشرفت خیلی عقبیم؛ ما را سالهای سال عقب نگه داشته اند.
  • آمریکا پیشرفت علمی را ۱۴۰سال از ما زودتر شروع کرده است. آن چیزی که چشم دنیا را خیره کرد سرعت پیشرفت ما بود؛ گفتند سرعت رشد علمی جمهوری اسلامی ۱۳ برابر سرعت رشد دنیاست.
  • درتحقیقات علمی باید برای آینده نیازسنجی و محاسبه کرد.
  • برخی می​گفتند نفت داریم چه نیازی به انرژی هسته‌ای است.
  • درقضیه فروش سوخت 20درصد، غربی‌ها شروط خفت‌باری گذاشتند. البته به نفع ما تمام شد وجوانان ما با زحمت خودشان آن را تولید کردند. زحمت عمده در غنی سازی،مربوط به تبدیل اورانیوم خام تا سطح 20درصد است، همین آنها را دستپاچه کرد.
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۰ آبان ۹۴ ، ۱۳:۱۴
نگین سبزنژاد
سه شنبه, ۱۹ آبان ۱۳۹۴، ۰۶:۵۳ ب.ظ

جمع‌آوری سانتریفیوژهای غیرفعال آغاز شده است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تا به حال در رابطه با برجام خلاف هیچ قاعده‌ای عمل نکرده ایم و از کسی هم بیرون مجموعه‌های دولت دستور نگرفته‌ایم.

بهروز کمالوندی با حضور در غرفه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: ما عمل به برجام را طبق یک برنامه حساب شده شروع کرده‌ایم که خلاف هیچ قاعده‌ای هم نیست و از کسی هم بیرون مجموعه‌های دولت دستور نگرفته‌ایم و قرار هم نیست دستور بگیریم بلکه براساس برنامه‌ای که داریم پیش می‌رویم.

وی در واکنش به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس که گفته بود با نامه برخی از نمایندگان جمع آوری سانتریفیوژها متوقف شده است تصریح کرد: من به شکل‌های مختلفی این مطلب را شنیده‌ام و کاری هم ندارم چه کسی چه گفته است ولی ما کاری را براساس معیارهایی شروع کرده‌ایم و قرار نیست ظرفیت تولیدمان پایین بیاید. از طرفی هم قرار نیست اجازه دهیم بعد از اینکه مساله PMD حل شد تحریم‌ها سه ماه دیگر ادامه پیدا کند. بر این اساس کار خود را شروع کرده‌ایم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما اصلا کاری را شروع نکرده‌ایم که بگوییم امروز شروع و فردا متوقف شد. این نوع انعکاس مطالب به نظرم غلط است اما خدای نکرده نمی خواهم بگویم مغرضانه است. ما قدمی را که مطمئن هستیم برمی‌داریم و وقتی مطمئنیم چرا دیگر بایستیم. پس این‌طور نبوده که تلقی شود ما کاری می‌کردیم و عده‌ای خواستند و این کار متوقف شد.

وی همچنین درباره قدم‌هایی که ایران و 1+5 پس از برجام برداشته‌اند یادآور شد: طرف مقابل تعهداتی از جمله برداشتن تحریم‌ها و همکاری‌ در زمینه‌هایی با ما مثل همکاری در باز طراحی راکتور اراک دارد. ما هم تعهداتی داریم مثل بازطراحی راکتور اراک، مبادله سوخت که حدود 300 کیلو ذخایرمان است و کاهش سانتریفیوژها به عدد تقریبی 6 هزار دستگاه.

کمالوندی در ادامه افزود: دو موضوع مربوط به مواد و رآکتور اراک را با توجه به نامه مقام معظم رهبری نقطه صفر و شروعش به 24 آذر موکول خواهد شد. مگر اینکه شورای حکام آژانس زودتر تشکیل جلسه بدهد که احتمال این موضوع هم وجود دارد. درباره سانتریفیوژها هم فعالیت‌مان را به دو بخش تقسیم کرده‌ایم. اول سانتریفیوژهایی که در حال کارکردن هستند و فعالند و فعلا با آن‌ها کار نداریم. دوم سانتریفیوژهایی که کاری ندارند اما ما به آن‌ها کار داریم یعنی قدیم کار نمی‌کردند و سه چهار سال است در گوشه‌ای هستند که آرام آرام در حال جمع آوری آن‌ها هستیم اما اینکه این کار را تا انتها پیش ببریم و در اختیار آژانس بگذاریم فعلا این‌گونه نیست.

وی همچنین بیان کرد: ما فقط داریم این سانتریفیوژها را جمع آوری می‌کنیم و جمع‌آوری سانتریفیوژهای غیر فعال مدتی است که آغاز شده است. در بخش مربوط به سانتریفیوژهایی که کار می‌کنند احتمالا بگذاریم بعد از اعلام نتیجه PMD شروع به فعالیت کنیم که دلیل این موضوع این است که دو فعالیت دیگر ما حدود 3 تا 4 هفته زمان می‌برد اما اگر سانتریفیوژها را از همان زمان شروع کنیم حدود سه ماه وقت می‌خواهد یعنی اینکه حدود دو تا سه ماه خودمان خودمان را تحریم می‌کنیم و عملا به تحریم‌ها کمک خواهیم کرد پس عاقلانه این است که سانتریفیوژی را که تولید ندارد و جمع آوری آن زمان می‌برد کارش را انجام دهیم ولی زیر نظر آژانس نبریم تا وقتی می‌آییم سانتریفیوژهای دیگر را هم سر موقع جمع کنیم همه را زیر نظر آژانس ببریم.

کمالوندی با بیان اینکه این کار عاقلانه نیست اضافه کرد: این کار چند ویژگی دارد. اول اینکه ما از تولید غنی‌سازی خود کم نمی‌کنیم. دوم اینکه برگشت پذیری آن راحت است و حتی اگر بخواهیم به جای ماشین‌های نسل یک ماشین‌های پیشرفته‌تر بگذاریم راحت‌تر جایگزین می‌شود و سوم اینکه به ما زمان می‌دهد و الان می‌توانیم دو ماه وقت را جلو بیاندازیم.

وی همچنین عنوان کرد: همه این دعواها برای این است که تحریم‌ها برداشته شود. بنابراین ایرادی ندارد اگر عده کمی احساس نگرانی می‌کنند اما این نگرانی باید راجع به دو موضوع باشد یعنی هم پایین آمدن ظرفیت که ما می گوییم ماشین‌ها تا الان کار می‌کنند و چیزی پایین نمی آید و نکته مهم‌تر اینکه برداشتن تحریم‌ها به موقع باشد و ما داریم این دو مساله را با هم برنامه‌ریزی می‌کنیم و روزانه نیز درباره آن‌ها گزارش می‌گیریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا در سفر علی اکبر صالحی به ژاپن تفاهم‌نامه ای امضا شده است یا خیر خاطرنشان کرد: نه در این سفر چیزی امضا نشده ولی قرارهایی گذاشته شده است. ژاپن یک کشور مهم در زمینه انرژی هسته‌ای است و نیروگاه‌های زیادی دارد. یکی از ویژگی‌های آن‌ها این است که تجربه بالایی در حوادث هسته‌ای و ایمنی هسته‌ای دارند و وقتی بحث ایمنی هسته‌ای در آژانس مطرح می‌شود بلافاصله از فوکوشیما و درباره ژاپن صحبت می‌شود.

وی ادامه داد:‌ یکی از موضوعاتی که قرار است در همکاری‌های بین المللی ضمیمه سه برجام در دستور کار داشته باشیم ایجاد یک منطقه ایمنی در منطقه و در ایران است که در این زمینه ژاپنی‌ها اعلام علاقه‌مندی کردند تا با ایران همکاری کنند و به نظرم این پیشنهاد خوبی است چون کشوری که به اندازه ژاپن در زمینه ایمنی هسته ای تجربه داشته باشد وجود ندارد.

کمالوندی در پایان گفت: از طرفی روابط سیاسی ما با ژاپنی‌ها روابط بسیار خوبی است و در افق بلندمدت می بینیم که همکاری خوبی با آن‌ها داشته باشیم. آقای صالحی هم در ژاپن دو سخنرانی داشت که اولی در پادواش و همزمان با سالگرد اتفاق ناکازاکی بود و می‌دانید کار اصلی پادواش خلع سلاح است یعنی به دنبال ماده 6 NPT هستند تا کشورهایی که سلاح اتمی دارند سلاح‌شان را کنار بگذارند و ایران هم پرچم‌دار این قضیه است. سخنرانی دیگر آقای صالحی نیز در JIIA بود که هر دو سخنرانی ایشان مورد توجه واقع شد.


منبع : ایسنا

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ آبان ۹۴ ، ۱۸:۵۳
نگین سبزنژاد
دوشنبه, ۱۸ آبان ۱۳۹۴، ۰۲:۳۶ ب.ظ

تاثیر توافق هسته ای بر کاهش تورم

دسترسی به یک توافق فراگیر قطعا هم بر بازارهای داخلی، وارداتی و حتی بازارها و فرآیندهای صادراتی موثر خواهد بود. در ابتدا جو روانی رسیدن به یک توافق، یک چشم‌انداز خوش‌بینی را به بازار تزریق خواهد کرد که بهبود ساز‌و‌کارهای تولیدی و همچنین کاهش قیمت‌ها را به همراه خواهد داشت. البته درخصوص عمق این طرز فکر نمی‌توان هیچ اظهارنظری کرد زیرا وسعت توافق می‌تواند تاثیرات متفاوتی را بر بازار بگذارد. ساده‌ترین خروجی این توافق کاهش انتظاری و حتی واقعی قیمت ارز در بازار خواهد بود که کاهش قیمت تمام شده کالاهای وارداتی اولین داده بنیادین این کاهش قیمت است. البته تجربه نشان داده است که کاهش قیمت ارز در بازار آزاد حتی کاهش تورم تولیدکننده را نیز در بر خواهد داشت. با توجه به تمامی این موارد کاهش تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده، بهبود فرآیند و کاهش هزینه تولید در داخل، تقویت حجم معاملات در بازارهای داخلی و بورس کالا و نهایتا افزایش رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری را می‌توان در صورت بروز یک توافق گسترده پیش‌بینی کرد.

_________________________________________________________________________________________________________


اگر صنایع مهم کشور را به سه بخش صنایع کوچک و پایین‌دستی، متوسط (پایین‌دستی و تولیدکنندگان محصولات میانی) و بزرگ (بالادستی) تقسیم کنیم این توافق با تسهیل شرایط ورود و قیمت تمام‌شده پایین‌تر مواد اولیه اصلی، ماشین‌آلات و قطعات یدکی و سهولت فاینانس‌های بین‌المللی برای صنایع بزرگ و بالادستی قطعا تورم تولیدکننده فعلی را که کاملا در مسیری نزولی نوسان می‌کند با شتاب بیشتری کاهش خواهد داد که داده بسیار مهمی برای کاهش قیمت تمام‌شده کالاهای تولید داخلی به حساب خواهد آمد. از طرفی تسهیل شرایط واردات درخصوص مواد اولیه، محصولات میانی و مخصوصا محصولات نهایی در شرایط فعلی و تلاش دولت بر انقباض پولی به کمک انضباط پولی و مالی قطعا تورم مصرف‌کننده را نیز کاهش خواهد داد که تمامی این موارد برای کل اقتصاد بسیار موثر بوده و می‌توان به افزایش سریع‌تر رشد اقتصادی سالانه و کاهش نرخ بیکاری کمک شایان توجهی کرد.


______________________________________________________________________________________________________


- با اجرای توافق هسته‌ای، درآمد مردم افزایش خواهد یافت

دکتر مهدی تقوی، اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره اثرات توافق هسته‌ای بر اقتصاد ایران به روزنامه آرمان گفته است: آنچه بعد از توافق ایران با غرب خصوصا آمریکا حاصل شد، جنبه‌های سیاسی و اقتصادی زیادی را با خود به همراه خواهد آورد. جدا از تحولات سیاسی، بعد از توافق هسته‌ای باید گفت تحولات اقتصادی ایران درمنطقه و در داخل کشور بهتر خواهد شد. اگر تحریم‌های اقتصادی حذف شود به‌طور یقین روابط اقتصادی ما با کشورهای منطقه وهمچنین اروپا بهتر خواهد شد. تحول اقتصادی در ایران بعد از توافق سرعت بیشتری خواهد داشت... اقتصاد ایران درحال حاضر به‌دلیل تحریم‌های فراوان وضعیت مطلوبی ندارد؛ بر اساس بیانیه‌ای که قرائت شد و تفاهمی که میان ایران و کشورهای 1+5 صورت گرفت پس از توافق تمام تحریم‌های شورای امنیت و تحریم‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی برداشته خواهد شد که این عامل با آزادکردن دلارهای بلوکه شده ایران و برگشت آنها به کشور به طور یقین اقتصاد ایران ازحالت فعلی خارج خواهد شد و به سمت رشد و توسعه حرکت خواهد کرد... با این توافق که البته توافق نهایی نیست اما چارچوبی است برای توافق نهایی می‌توان انتظار داشت درآمد‌های مردم افزایش یابد و وضعیت اشتغال بهتر شود. بنابراین آنچه از توافق برای ایران حاصل می‌شود عملکرد اقتصادی ایران بعد از توافق است که باعث رشد و شکوفایی در اقتصاد ایران خواهد شد. با تلاش دولت مساله هسته‌ای ایران درحال حل و فصل شدن است. در این راستا باید گفت اگر ایران تلاش نماید تا مشکلاتش را با غرب کاهش دهد و در راستای بهبود روابط گام بردارد قطعا این مساله می‌تواند نقشی مثبت در اقتصاد کشور داشته باشد.


______________________________________________________________________________________________________


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در همین رابطه حمید زمان زاده، عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی اعتقاد دارد پاشنه آشیل تورم در سال 1394 مذاکرات هسته ای است: « به نظر می رسد پاشنه آشیل نرخ تورم در سال 94 تحولات مذاکرات هسته ای است که نتایج آن می تواند مسیرهای کاملا متفاوتی برای نرخ تورم ترسیم کند. »

او در توضیح بیشتر خود به سه سناریو و نتایج آن بر تورم اشاره کرد:« در موضوع مذاکرات هسته ای می توان سه سناریو برای نرخ تورم تصور کرد. در صورت شکست مذاکرات و حاکمیت رژیم سخت تحریم، انتظار می رود نرخ تورم در سایه صعود مجدد نرخ ارز و انتظارات رو به بالا تورمی، سیر صعودی در پیش گیرد. اگرچه به نظر نمی رسد نرخ تورم در سایه سیاست های معقولانه دولت یازدهم ارقامی فراتر از 30 درصد را مجددا تکرار کند. در صورت تمدید مجدد مذاکرات و تداوم رژیم جاری تحریم، انتظار می رود در سایه تداوم ثبات ارزی( با وجو افزایش نسبتا محدود نرخ ارز) و حفظ ثبات پولی، نرخ تورم در محدوده 15 تا 20 درصد قرار گیرد. و در نهایت حضول توافق هسته ای و لغو تحریم های اقتصادی از مسیر کاهش نرخ ارز و انتظارات تورمی، می تواند نیروی کاهنده برای آغاز فاز جدید نزول نرخ تورم احتمالا تا سطوح تک رقمی تا پایان سال 1394 فراهم کند. »

او ادر ادامه تحلیل خود به بزرگ بودن پیامدهای ناشی از تحولات مذاکرات هسته ای تاکید کرد:«  بنابراین اگرچه متغیرهای متعددی در تعین نرخ تورم آتی موثر هستند، اما پیامدهای ناشی از تحولات مذاکرات هسته ای آنقدر بزرگ هست که نقش سایر عوامل را در تعیین مسیر نرخ تورم در سال 1394 کمرنگ کرده و خود بدل به عامل کلیدی تعیین روند تورم در سال پیش رو خواهد شد. »


_____________________________________________________________________________________________________


کاهش تورم به این معنی نیست که قیمت کالاها کاهش پیدا کند و ارزانی در بازار اتفاق بیافتد، بلکه به این معناست که از سرعت رشد شاخص قیمت ها کاسته می شود ( در حالی که قیمت ها در اقتصاد افزایش پیدا می کنند).

توافق هسته ای شاید در کوتاه مدت تاثیرات روانی مثبتی را برجای بگذارد، اما این تاثیرات حقیقی نیستند و تاثیری بر روی واقعیت اقتصاد ندارند. تاثیرات این توافق را باید در آینده دید چرا که آزاد سازی منابع ارزی و ریالی باید با تدبیر دولت مدیریت شود. باید از هیجانات ناشی از ورود منابع مالی به جامعه جلوگیری شود و همچنین نباید تغییر زیادی در حجم پول گذارد.

باید این پول ها به شکل کالاهای سرمایه ای و واسطه ای به کشور وارد شوند تا هم از افزایش نقدینگی در جامعه جلوگیری شود و هم این واردات ضربه ای را به تولید داخلی وارد نکند. البته متاسفانه اتاق بازرگانی در ایران به جای این که به فکر منافع ملی و راه کارهای افزایش صادرات باشد، به فکر افزایش واردات پس از تحریم است.

از سوی دیگر باید به عوامل ساختاری تورم در اقتصاد ایران نیز توجه کرد، چون تمام علیت تورم در ایران از جانب افزایش نقدینگی نیست. یکی از عواملی که در اقتصاد ما تورم را افزایش داده است، قدرت های بالای قیمت گذاری توسط فعالان اقتصادی است. متاسفانه نظارت های پیشگیرانه و مجازات های بازدارنده ای در این حوزه وجود ندارد که باید مد نظر قرار گیرد.


______________________________________________________________________________________________________


منابع :


سایت خبری تحلیلی اقتصاد

خبرگزاری مشرق

خبر آنلاین

شبکه فعالان رسانه نظر


۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۸ آبان ۹۴ ، ۱۴:۳۶
نگین سبزنژاد
جمعه, ۱۵ آبان ۱۳۹۴، ۱۲:۱۴ ب.ظ

شهدای انرژی هسته ای


شهید مصطفی احمدی روشن:
تولد: 1358، همدان
شهادت: 21دی 1390
شهید مصطفی احمدی‌روشن متولد سال 1358ش در روستای سنگستان
 استان همدان ایران است. وی دوران کودکی خود را در خانواده‌ای فقیر در این روستا گذراند درحالی‌که علاقه زیادی به تحصیل داشت. خانواده وی در محله‌ای واقع در پشت امامزاده یحیی همدان به نام محوطه آقاجانی بیگ و در خانه اجاره‌ای قدیمی با امکاناتی اندک زندگی می‌کردند. پدر وی راننده مینی‌بوس بود و در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران سال‌های بسیاری را به مبارزه با دشمن بعثی پرداخته بود. شهید روشن، دوران راهنمایی را با رتبه عالی از مدرسه خیام همدان فارغ‌التحصیل شد و به دبیرستان ابن‌سینا رفت. پس از آن نیز در آزمون سراسری سال 77شرکت کرد و وارد دانشگاه صنعتی شریف تهران و سپس در سال 81از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. شهید احمدی‌روشن با وجود سن پایین- حدود 32سال- دارای مقالات متعدد علمی در رشته پلیمر بوده است. وی در سال 1380ش و در دوران تحصیل خود در این دانشگاه در پروژه ساخت غشاهای پلیمری برای جداسازی گازها که برای نخستین بار در کشور انجام می‌شد همکاری داشته است. بنا بر گزارشات رسیده بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از شهادت دکتر احمدی روشن با وی دیدار داشته‌اند.وجود نام شهید احمدی‌روشن در لیست شورای امنیت و دیدار وی با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گمانه‌زنی‌ها درباره رابطه اسامی موجود در لیست با ترورها را افزایش داده است. صبح چهارشنبه 21دی 1390در دومین سالگرد ترور شهید علی‌محمدی ساعت 8:20صبح انفجار یک خودروی پژو 405توسط تیم تروریستی سیا و موساد باعث به شهادت رسیدن ایشان شد. یک دستگاه موتورسیکلت با دو سوار مقابل دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی بمب دست‌سازی را به در سمت راست جلوی اتومبیل حامل شهید احمدی‌روشن چسبانده و بعد از طی مسافتی حدود 200تا 300متر این بمب عمل کرده و باعث انفجار خودرو می‌شود. راننده شهید احمدی‌روشن، رضا قشقایی، نیز در پی این عملیات تروریستی به شهادت رسید.

 

شهـیـد مجید شهریاری:
تولد: 1354، زنجان
شهادت: هشت آذر 1389
دکتر مجید شهریاری در سال ۱۳۴۵ و در زنجان متولد شد. ایشان متاهل و دارای دو فرزند به نام‌های محسن و زهرا بودند. همسر ایشان شهید زنده خانم بهجت قاسمی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی است. ایشان تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در زنجان، دوره کارشناسی را در رشته مهندسی الکترونیک در 
دانشگاه صنعتی امیر کبیر (از سال ۱۳۶۳ تا سال ۱۳۶۸)، دوره کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی هسته‌ای در دانشگاه صنعتی شریف (از سال ۱۳۶۹ تا سال ۱۳۷۱) و دوره دکتری در رشته مهندسی هسته‌ای را در دانشگاه امیرکبیر (از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۷) گذراند. پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه امیرکبیر به‌عنوان عضو هیأت علمی مشغول به‌کار شد. شروع به‌کار ایشان به‌عنوان عضو هیأت علمی در دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ 14 /11/ 1380 در دانشکده مهندسی هسته‌ای و در گروه آموزشی کاربرد پرتوها با مرتبه استادیاری پیمانی بوده است. 
/19 از ۲۰ بوده است.

 

۲ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۵ آبان ۹۴ ، ۱۲:۱۴
نگین سبزنژاد
چهارشنبه, ۱۳ آبان ۱۳۹۴، ۰۲:۳۵ ب.ظ

کشورهای 1+5گروه ۵+۱ (که به صورت گروه پنج به علاوه یک خوانده می‌شود) از پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه) و آلمان تشکیل شده‌است. دلیل نامگذاری این گروه، حضور پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه کشور آلمان است.


از جمله اقدامات این گروه برای حصول توافق با ایران در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای می‌توان به ارائه یک بسته پیشنهادی در سال ۲۰۰۸ اشاره کرد.

گاهی به سه کشور اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) در برابر سه کشور دیگر (روسیه، چین و آمریکا)، «گروه سه بعلاوه سه» گفته می‌شود.


منابع :

همشهری آنلاین

هم میهن

خبرگزاری صدا و سیما

خبرگزاری مهر


۴ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۳ آبان ۹۴ ، ۱۴:۳۵
نگین سبزنژاد
سه شنبه, ۱۲ آبان ۱۳۹۴، ۰۹:۰۷ ب.ظ

تصاویر جالب مربوط به انرژی هسته ای

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۲ آبان ۹۴ ، ۲۱:۰۷
نگین سبزنژاد
جمعه, ۸ آبان ۱۳۹۴، ۰۳:۱۲ ب.ظ

علم در کلام وحی


« قرآن کریم موضوع واکنش هستهای بعنوان نمونهزندهای از نظام آفرینش

و شگفتیهای خلقت را به تصویر میکشد»

سوره انعام آیه 95: إِنَّ اللّهَ فَالِقُ الْحَبِّ وَالنَّوَى یُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَمُخْرِجُ الْمَیِّتِ مِنَ الْحَیِّ ذَلِکُمُ اللّهُ فَأَنَّى تُؤْفَکُونَ

بدرستیکه خداوند شکافنده دانه وهسته است ( دانه هر گیاهی در خاک برای رشد و حیات و هسته هر ماده وعنصری نیز برای همین فرآیند) (این واکنش دانه و هسته به امر خداوند ) موجود زنده را از مرده و موجود مرده را از زنده بوجود می‌آورد ( موجودات پیوسته در حال واکنش و تبدیل هستند) این است خدای شما و این است آثار قدرت و علم بی پایان او با این حال چگونه از حق منصرف می‌شوید و شما را به راه باطل می‌کشانند.

معنای لغات:

فالق: شکافنده (عامل واکنش هسته‌ای)               اَلحَب: دانه                النّوی: هسته


در این آیه دو اسم الحب و النوی بکار گرفته شده است." حب : بعنوان دانه، نظیر دانه گندم، جو، خرما و .... و النوی : هسته هرعنصر، اشاره به چیزی غیر از دانه شده است و منظور ذرات‌های بنیادین درهر ماده که تشکیل شده از ملکولها،  اتمهای (الکترون،پروتون و نوترون) می‌باشد، آیه شریفه تاکید بر دو مطلب شکافت دانه در خاک و رویش گیاه، همچنین واکنش هسته‌ای ذرات بنیادین هر ماده را دارد. ( دانشمندان در قدیم به علم هسته‌ای تا حد تجزیه ملکول به اتم، پروتون و نوترون پی برده بودند که با پیشرفت علم در اوایل قرن بیستم آلبرت انیشتن ثابت کرد که ذرات بنیادین با شکافت هسته‌ای به انرژی هسته‌ای تبدیل می‌شود).

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۸ آبان ۹۴ ، ۱۵:۱۲
نگین سبزنژاد


یکشنبه سوم آبان ماه مراسمی در بزرگداشت زنده یاد دکتر کمال الدین جناب از مفاخر علمی فیزیک کشور در دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به گزارش ایسنا در ابتدای مراسم، دکتر سهراب راهوار، رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف به مهمانان حاضر، اساتید و دانشجویان خوشامد گفت و درباره اهمیت شناخت گذشته و احترام به دستاوردهای اساتید پیشکسوت و پیشرو صحبت کرد.

در ادامه این مراسم دکتر محمد تقی توسلی و دکتر عزت الله ارضی از دانشگاه تهران و دکتر رضا منصوری از دانشگاه صنعتی شریف درباره دکتر جناب سخنرانی کردند و به بیان زندگی نامه علمی، فعالیت های علمی، آموزشی، اجتماعی و سیاسی این چهره پرداختند و به تبیین جایگاه علم در پیشرفت جامعه و فراز و نشیب های آن پرداختند.

در پایان برنامه، سالن اجتماعات دانشکده فیزیک به اسم دکتر کمال الدین جناب نامگذاری شد.

دکتر کمال‌الدین جناب در سال ۱۲۸۷ در شهر اصفهان متولد شد. تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه گلبهار و تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان صارمیه در سال 1305 به پایان رساند. یک سال به تدریس پرداخت و سپس به تهران رفت و در دارالمعلمین تهران زیر نظر دکتر محمود حسابی به مدت سه سال در رشته فیزیک تحصیل کرد و همزمان سرپرست آزمایشگاه‌های فیزیک و شیمی شد.

پس از دوران سربازی جهت ادامه تحصیل در سال 1312 فرانسه اعزام شد و از دانشگاه نانسی نیز در زمان کوتاهی دانشنامهٔ فیزیک و ریاضی دریافت کرد و سپس عازم امریکا شد.

در امریکا با مراجعه به رابرت میلیکان - فیزیکدان برجسته که در سال ۱۹۲۳ به دریافت جایزه نوبل نائل شد - در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا (Caltech) ادامه تحصیل داد و پس از دریافت درجه دکتری در فیزیک هسته ای در سال 1316 به ایران برگشت و به عنوان دانشیار دانشکده علوم به تدریس فیزیک پرداخت .

همان زمان با تدریس وی به ایجاد و تاسیس آزمایشگاه فیزیک و تربیت فیزیک پیشه ها مبادرت ورزید. وی به عنوان نماینده ایران در اولین کنفرانس بین‌المللی اتم برای صلح شرکت کرد. دکتر کمال‌الدین جناب اولین ایرانی بود که دکتری فیزیک هسته‌ای گرفت و برای پیشرفت فیزیک در ایران تلاش فراوانی کرد.

دکتر حسابی در دوره صدارت وزارت فرهنگ در دولت زنده یاد دکتر مصدق، دکتر جناب را به معاونت برگزید. در سال ۱۳۳۳ به دلیل اعتراض به قرارداد کنسرسیوم نفت از دانشگاه برکنار شد، اما پس از مدتی با احترام بیشتر در استقبال بی سابقهٔ دانشجویان به دانشگاه بازگشت.

ریاست سازمان تربیت بدنی، ریاست دانشکده علوم، عضویت موثر در انجمن‌های علمی و بین‌المللی از جمله انجمن فیزیکدانان امریکا، عضویت در فرهنگستان واژه گزینی و مدیریت دبیرخانه دانشگاه تهران از جمله مسوولیت‌های دکتر جناب در طول بیش از نیم قرن تلاش علمی، پژوهشی و فرهنگی بود.

استاد کمال‌الدین جناب در روز شنبه ششم تیرماه 1385 چشم از جهان فرو بست.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۳ آبان ۹۴ ، ۲۳:۰۳
نگین سبزنژاد